Városlista
2025. augusztus 26, kedd - Izsó

Hírek

2021. Május 04. 16:46, kedd | Helyi
Forrás: Facebook: Városunk Dombóvár

96 évvel ezelőtt született Buzánszky Jenő

96 évvel ezelőtt született Buzánszky Jenő

96 évvel ezelőtt, 1925. május 4-én Újdombóváron született Buzánszky Jenő. a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett 49-szeres magyar válogatott labdarúgó, az Aranycsapat hátvédje, edző, sportvezető, Dombóvár díszpolgára.

Dombóváron végezte elemi és gimnáziumi tanulmányait, 1943-ban érettségizett a Királyi Katolikus Esterházy Miklós Nádor Főgimnáziumban. A MÁV Vasúti Tisztképzőt 1946-ban, a Testnevelési Főiskolát 1964-ben végezte el. Szabadidejét a labdarúgásnak szentelte. Először a dombóvári VSE csapatában játszott, majd magasabb osztályba, a pécsi VSK-hoz igazolt. Pécsről az NB-I-es Dorogi Bányászhoz került. Az akkori magyar válogatott szövetségi kapitánya, Sebes Gusztáv a jövő labdarúgóját látta benne, és a válogatottba hívta. Állandó tagja lett a legendássá vált "Aranycsapatnak", 49 alkalommal vette fel a magyar válogatott címeres mezét. Tagja volt az 1952-es olimpián arany-, az 1954-es VB-n ezüstérmet nyert magyar válogatottnak. 1991-ben lett a város díszpolgára. 2015-ben hunyt el Esztergomban.

Emlékét Dombóvár tisztelettel őrzi: az egyik leghíresebb dombóvári díszpolgárról lett elnevezve utca Újdombóváron, a József Attila Általános iskola sportpályája, a városi elismerés egyik ifjúsági díja, a kiemelkedő sportolók ösztöndíja és a Tolna Megyei SZC Esterházy Miklós Szakképzőiskola és Kollégium sportkomplexuma (sportcsarnok és műfüves futballpálya) is Buzánszky Jenő nevét viseli.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 25. 10:51, hétfő | Helyi

Elveszett kulcsaim keresem magas jutalom ellenében!

Dombóvár, Jókai-Bajcsy-Zs. u környékén elhagyott kék sporttáskámban levő szürke tornazsákban voltak.

2025. Augusztus 21. 00:00, csütörtök | Helyi

A BestByte Dombóvár legújabb ajánlata

0% THM 6, 10, 20 hónapra!

2025. Augusztus 15. 15:00, péntek | Helyi

Bálind József-ről nevezték el a Szuhay Sportcentrum kosárlabda csarnokát

Dombóvár Város Önkormányzata képviselő-testületének döntése alapján a Szuhay Sportcentrum kosárlabda csarnokát Bálind József Sportcsarnoknak nevezték el.

2025. Augusztus 15. 10:10, péntek | Helyi

A hónap műtárgya – Fekete István Múzeum

Augusztus hónap műtárgyának Ambrus Sándor (1959-2008) néhai dombóvári szobrász, grafikus, Fekete Istvánról készített nagyméretű képét választotta a múzeum.