Hírek
2020. Május 11. 07:31, hétfő |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatását is vizsgálják
A koronavírus és a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatását vizsgáló nemzetközi felmérésben is részt vesz Magyarország - közölte a Semmelweis Egyetem vasárnap az MTI-vel.
Az online kérdőív május elsejétől magyarul is elérhető.
Miközben Magyarországon május elsejével elindult az országos, reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálat, amely pontos képet kíván adni a járvány kiterjedéséről, egy nemzetközi felmérés is elkezdődött 75 ország, 200 kutató, valamint több nemzetközi és nemzeti szervezet részvételével Collaborative Outcomes study on Health and Functioning during Infection Times (COH-FIT) néven, amely a vírus és a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatásait kutatja - írták.
A vizsgálatot Magyarországon a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának nyugalmazott professzora, Bitter István vezeti.
A magyarországi kutatás vezetőjének tájékoztatása szerint az anonim internetes felmérésben csak felnőttek vehetnek részt, az online kérdőív kitöltése 30-35 percet vesz igénybe.
A három részből álló kérdőíven a demográfiai és a koronavírus általi érintettséghez kapcsolódó adatok megadása mellett a testi-lelki jóllétre, a szociális kapcsolatokra, az aktivitásra vonatkozó kérdésekre kell válaszolniuk a kitöltőknek a koronavírus-járvány előtti és a mostani időszakot is tekintve - emelte ki Bitter István.
A projekt nemcsak a koronavírus-járvány káros következményeinek csökkentésében és a jövőbeni hasonló helyzetek esetében megelőző jelleggel nyújthat segítséget, de értékes adatokat szolgáltathat a szakembereknek a szomatikus és mentális betegségek kezelésének tervezéséhez is. Az egészségügyben dolgozókat például fokozottabban sújtja a járvány, most név nélkül ők is beszámolhatnak saját állapotukról - tette hozzá.
Bitter István szerint nemcsak az fontos, hogy minél többen töltsék ki a kérdőívet, hanem az is, hogy minél hamarabb a lehető legtöbben részt vegyenek a vizsgálatban, a COH-FIT ugyanis a korlátozások előtti állapotokat úgy méri fel, hogy a két héttel előtti jellemzőkre kérdez rá. A korlátozásokat azonban eltérő ütemben oldják fel a fővárosban és vidéken, így lehetséges, hogy mire eljut az emberekhez a kérdőív, az elmúlt két hétre vonatkozó kérdések már nem a korlátozások előtti állapotokat érintik.
A COH-FIT felmérést a Semmelweis Egyetem tájékoztatása szerint eddig 6 kontinens 75 országából több mint 9600-an töltötték ki.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 13. 15:00, péntek | Életmód
KSH: januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal nőttek
2026. januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak
2026. Február 12. 14:00, csütörtök | Életmód
Az év lepkéje 2026-ban a nagy tűzlepke
A lakossági internetes szavazás alapján a 2026-os év lepkéje a nagy tűzlepke lett - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdán az MTI-vel.
2026. Február 12. 07:24, csütörtök | Életmód
Révész Máriusz: katasztrofális állapotban vannak gyermekeink
Katasztrofális fizikai és mentális állapotban vannak gyermekeink az okoseszközök és a közösségi média miatt - mondta az aktív Magyarországért felelős államtitkár szerdán Békéscsabán.
2026. Február 11. 09:00, szerda | Életmód
Úton lenni boldogság - Díszbemutatón vetítették le a Hobóról szóló road movie-t
Díszbemutatón vetítették le kedden este a népszerű blues-rock előadóról, dalszerzőről, Hobóról készített, Úton lenni boldogság című road movie-t Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

