Hírek
2019. Június 19. 09:00, szerda |
Életmód
Forrás: mti
A melegebb időjárás miatt telepednek meg új csípőszúnyog fajok Európában
A melegebb időjárás miatt telepednek meg új csípőszúnyog fajok Európában; a fertőző betegségeket terjesztő ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) ugyanakkor még nem alkot stabil populációt Magyarországon
- mondta Soltész Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai Kutatóközpontjának tudományos munkatársa az M1-en kedden.
A kutató közölte: a zebraszúnyognak is hívott ázsiai tigrisszúnyogot kizárólag a nyári időszakban található meg Magyarországon, a hideg teleket nem éli túl. Ebből arra következtetnek, hogy állománya "mindig újra" betelepül.
Ahhoz, hogy "komolyabb kórokozókat" is terjeszteni tudjon, stabil populációra lenne szüksége - hangsúlyozta Soltész Zoltán, aki szerint teljes szúnyogpopulációkat teljesen kiirtani nem lehet, csak azok gyérítése lehetséges.
A védekezés módjai között mechanikai, kémiai és biológiai módszereket is említett a kutató, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy érdemes azokat a házkörüli helyeket ellenőrizni, ahol megrekedhet a csapadék, mert abban a szúnyogok - már igen csekély mennyiségű víz esetén is - képesek szaporodni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 12. 12:00, kedd | Életmód
Krasznahorkai László kapta az Artisjus Irodalmi Nagydíját
Krasznahorkai László kapta az Artisjus Irodalmi Nagydíjat A magyar nemzet biztonsága című regényéért, valamint teljes életművéért a Magyar Zene Házában hétfőn tartott ünnepségen.
2026. Május 11. 15:00, hétfő | Életmód
Új kígyófajt fedeztek fel Dél-Kínában
2026. Május 09. 13:00, szombat | Életmód
Mentők napja - Mintegy 2,3 millió beteget látnak el évente a mentők
Mintegy 2,3 millió beteget látnak el évente a mentők - közölte az Országos Mentőszolgálat Kommunikációs Osztálya az MTI-vel pénteken, a mentők napja alkalmából.
2026. Május 08. 07:08, péntek | Életmód
Napos, meleg, kora nyárias idő várható a hétvégén
Jellemzően napos, kora nyárias idő várható a hétvégén 25 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, de zápor, zivatar előfordulhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből.

