Hírek
2013. November 01. 05:00, péntek |
Belföld
Forrás: orientpress
Áttörés a malária elleni küzdelemben

A halálos malária betegség egyre nagyobb aggodalomra ad okot azáltal, hogy terjesztői, a szúnyogok jelentős mértékben szaporodnak. Ezeknek az apró rovaroknak az irtása pedig nem könnyű feladat, különösen, hogy idővel az irtószerek ellen rezisztensekké válnak. Most azonban a a Harvard és a Perugia Egyetem kutatói felfedezték a szúnyogok egy molekuláris részét, amelynek megcélzásával csökkenteni lehet a betegséget terjesztő rovarok számát - írja a Fox News.
A nőstényeknél a malária fertőzés aktiválódásához nagymértékben hozzájárul a szaporodás során a férfi 20 hydroxyecdysone, vagy 20E nevű hormon. Ennek a folyamatnak a kiiktatásával a kutatók úgy vélik, hogy csorbíthatnák a szúnyogok reprodukciós képességét, ezzel nagy előrelépést tennének a malária elleni küzdelemben.
A hím szúnyogokban az említett szteroid hormon hatalmas mennyiségben fordul elő, s nőstényekbe a közösülés során kerül. Az elemzés során a kutatók rájöttek, hogy a 20E igen jelentős szerepet játszik az utódok kifejlődésében, mivel a nőstény ivarszervében lévő MISO fehérjével való kölcsönhatása gyorsabb megtermékenyülést és több utódot eredményez.
A kutatók a felfedezést követően egy kémiai technológiával elnyomták az említett MISO fehérjét, s így csökkent a reprodukció, vagyis az utódok száma. Ezért a szakemberek úgy vélik, hogy ennek a fehérjének a megcélzásával csökkenthetik a szaporodás mértékét, s így a malária terjedését is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 18. 07:46, csütörtök | Belföld
Karácsony Gergely: aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja
Aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja - írta a főpolgármester a Facebook-oldalán, reagálva az Állami Számvevőszék jelentésére.
2025. Szeptember 18. 07:45, csütörtök | Belföld
Állami Számvevőszék: intézkedések hiányában a főváros az idei negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat
Intézkedések hiányában a Fővárosi Önkormányzat a 2025. év negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat, amelynek következtében a közfeladatok ellátása is veszélybe kerülhet
2025. Szeptember 18. 07:44, csütörtök | Belföld
Gulyás Gergely: 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány
Szerdai ülésén 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány, ezzel átlagosan a nyugdíjasok számára az idén 51 155 forintot kell kifizetni
2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt
Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta