Hírek
2011. November 01. 23:04, kedd |
Helyi
Forrás: hírszerkesztőnk
Az egykori gettónak állítottak emléket - képgalériával

A holokauszt emlékét idézték fel, a Mártírok kertjéhez útbaigazító feliratot, valamint az egykori gettóra emlékeztető táblát és sziklát avattak október 2-án Dombóváron. Megkésett, de részletes beszámolóval jelentkezünk.
Önmagunk felé fennálló adósságunkat rójuk le, amikor – reméljük, késésünk ellenére olvasóink figyelmére számot tartva – beszámolunk az október első vasárnapjának délutánján történtekről.
Az egykori zsinagógában összegyűlt közönség elsőként a Hana bőröndje című, prózával és zenei betétekkel tűzdelt színpadi műsort tekintette meg. A Karen Levine írónő művéből adaptált előadás a holokauszt áldozataként tizenévesen elhunyt Hana Brady történetét elevenítette meg úgy, ahogy az feltárulkozott a huszadik század végének japán iskolásai előtt.
Az előadást követően az épületet körülvevő kőfalnál Szabó Loránd polgármester idézte fel, miként adta 1947-ben a holokauszt áldozatává vált dombóvári zsidók tiszteletére létrehozott emlékhelynek a Mártírok kertje nevet Dombóvár Nemzeti Bizottsága. A polgármester felkérésére a kerthez útbaigazító táblát az egykori helyi izraelita közösség tagja, Pataki Ferenc fejszámolóművész, a város díszpolgára leplezte le.
A Deák Ferenc utca elején található ligetes részre átsétáló közönség elsőként Takács Istvánnét, a Dombóvári zsidóság története című könyv szerzőjét hallgatta meg. A helytörténeti kutató eléjük festette a huszadik század első harmada Dombóvárjának képét, ahol a zsidók és a keresztények békés egymás mellett élése közepette dinamikus fejlődés volt tapasztalható. Aztán, egy nagy törést követően 1944-ben a Deák Ferenc utcába gyűjtötték össze az otthonaikból kikergetett zsidóságot. Majd a Dombóvár tragédiáját is jelentő év június 30-án a haláltáborok felé kellett vennie útját az akkor 622 főt számláló gyülekezetnek, amelyből 541-en nem élték túl a holokausztot. Beszédét zárva a szónok arra kérte az utókort, tekintse a felavatandó emléksziklát és rajta a táblát mementónak, hogy „Soha többé!”.
Ezután a rendezvény egyik szervezője Rostás Zoltán jelentette be, hogy a múltnak történő emlékállítás mellett többen olyat tettek, amely remélhetőleg a jövőre is kihat. A nap délelőttjén ugyanis létrejött a Dombóvári Magyar-Izraeli Baráti Társaság Egyesület. A nyitott társaság mindent megtesz a zsidóság – egy nép, amelynek többek között a Bibliát is köszönhetjük – által képviselt értékek megjelenítéséért és a múlt elhomályosítása ellen. Mint az ünnepséget követően a közgyűlés által elnöknek választott Rostás Zoltántól megtudtuk, a civil szervezet 37 fővel alakult meg, és további 70-en jelezték csatlakozási szándékukat.
A megemlékezés záróakkordjaként az egykori dombóvári gettónak emléket állító sziklát és rajta a táblát Szabó Loránd polgármester, Takács Istvánné és Rostás Zoltán közösen leplezte le.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 03. 08:06, szombat | Helyi
A Tisza EP képviselői nem vettek részt Ukrajna gyorsított csatlakozásáról szóló szavazáson
Magyar Péter: a Tisza EP-képviselői nem szavazták meg Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását.
2025. Május 01. 08:00, csütörtök | Helyi
Elismerte tettét a várongi sírrongáló
A dombóvári rendőrök gyanúsítottként hallgattak ki egy 24 éves férfit, aki a várongi temetőben több síremléket is megrongált.
2025. Április 30. 08:14, szerda | Helyi
Netbankos csalásokra figyelmeztet a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság
A napokban két sértett tett feljelentést a Dombóvári Rendőrkapitányságon, mert ismeretlenek több millió forinttal rövidítették meg őket internetes bankolást követően.
2025. Április 29. 13:43, kedd | Helyi
Horváth János az Év Tolna vármegyei polgárőre
A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2025. évi Rendőrség Napja alkalmából szervezett ünnepi állománygyűlésén Horváth János, a Dombóvári Polgárőr Egyesület tagja vehette át az Év Tolna vármegyei polgárőre kitüntetést.