Városlista
2025. július 4, péntek - Ulrik

Hírek

2014. Február 03. 05:00, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Bővítenék az ügysegédi rendszert

Bővítenék az ügysegédi rendszert

Tovább finomítható a területi közigazgatás reformja: az eddiginél szélesebb portfólióval lehetne kedvezni a lakosságnak.

Az ügysegédek további kormányhivatali feladatok ellátásában is közreműködhetnének, feladataikat, a hivatali kiadmányozás rendjét az adott települések igényeihez alakítva – mutatott rá az új alternatívákra Zöld-Nagy Viktória helyettes államtitkár. A Rádió Orient vendége szerint van még mit csiszolni a jegyzői és járási államigazgatási feladatok megosztásán is.

A Közpolitikai Kutatások Intézete által végzett, a közigazgatási reform hatásait vizsgáló felmérés alapján is látható, hogy bár a járási hivatalok, kormányablakok ismertsége folyamatosan nő, a közeljövő egyik legfontosabb feladata az új struktúra népszerűsítése lesz. A Rádió Orient műsorában Zöld-Nagy Viktória elmondta, a társadalom és a szakmai közeg egyaránt pozitívan értékelte a területi közigazgatás fejlesztését. A felmérés a járási hivatalok kialakításával is foglalkozott: áttekintette mely további jegyzői feladatok kerülhetnének át. „A szakma szerint még lehet gondolkodni az önkormányzati/jegyzői és a járási államigazgatási feladatok megosztásának finomításán, a szabályozás egyszerűsítésén. A felmérés alapján ugyanakkor az ügyfélkiszolgálásban az ügyfelek érzik a kultúraváltást.”

A járási hivatalok feladatainak bővítése eredményeként a járási hivatalok folytatják le a közterületen életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanok elleni szabálysértési eljárásokat. Az új feladat a gyakorlatban először a fővárosban jelentkezett, a fővárosi közgyűlés itt jelölte ki először azon közterületeket, amelyeken tilos az életvitelszerű tartózkodás. A területi közigazgatás fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a Kormány biztosította a forrást a többletfeladathoz. A feladat ellátásához az szabálysértési ügyintézők folyamatos készenlétben állnak, az eljárást a kijelölt hajléktalanszállókban folytatják le. Zöld-Nagy Viktória hangsúlyozta, a pénzbírság kiszabása helyett a közmunkára kötelezést és egyéb szankciókat is alkalmazhatnak.

A hivatali dolgozók továbbképzését folyamatosan igényli a hatáskörbővülés. A Kormányablakok tekintetében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakirányú képzésén már 6800 kormánytisztviselő szerzett képesítést. A hivatali ügyintézők esetében pedig számos speciális közszolgálati továbbképzés, illetve a szakmai irányítók által lefolytatott képzések zajlanak. A Rádió Orient vendége kiemelte, folyamatos az egyeztetés a Kormányablakokban intézhető ügyek körének szélesítéséről – ehhez azonban további informatikai fejlesztésekre van szükség. „A fejlesztésekben a központi költségvetés terhelése helyett az uniós forrásokat részesítjük előnyben. Folyamatban van az okmányirodai számítógépek teljes cseréje, illetve külön projekt keretében a járási hivatalokba közel 18 ezer új eszköz érkezik.„

Zöld-Nagy elmondta, a további tervek között szerepel az ügysegédi rendszer bővítése is. „Sokkal szélesebb portfólióval lehetne kedvezni a lakosságnak. Az ügysegédek feladatait, a kiadmányozási jogkör szabályozásával a települések igényeihez lehet alakítani. Emellett javaslatok vannak nem kormányhivatali feladatok, hanem más területi államigazgatási szervek által ellátott feladatok - például családtámogatások – esetében is arra, hogy az ügysegédek segítsenek a nyomtatványok begyűjtésében, kitöltésében. Egyre nagyobb igény van az ügysegédi rendszer működésére.”

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld

Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon

Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.

2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot

A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -

2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában

Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést

2025. Július 02. 07:51, szerda | Belföld

Száz mozdonyt szerez be a MÁV 2026 végéig, ebből harminc már megérkezett

Jövő év végéig összesen 100 korszerű mozdonnyal bővül a MÁV személyszállítási flottája, ebből már 30 megérkezett és közülük 24 forgalomba is állt