Hírek
2014. Augusztus 14. 05:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Csak papíron létezik szabad unión belüli betegáramlás
Igazuk lesz azoknak, akik azt jósolták: nem kell attól tartani, hogy a vonatkozó uniós irányelv hatályba lépésével tömegesen mennek majd külföldre az itthon gyógyulást nem találó magyar betegek, ami felboríthatja a tb-költségvetést - írja a Világgazdaság.
Az Egészségbiztosítási Alap idei első féléves statisztikája szerint még egyetlen forintot sem kellett kiadnia az OEP-nek a magyar betegek tervezett külföldi gyógykezeléseire, amire elvileg kereken egymilliárd forintot különítettek el.
A szabad betegáramlást lehetővé tévő európai uniós direktíva tavaly október 25-én lépett hatályba. E szerint az Európai Unió polgárai az EU bármely országában, bizonyos korlátozásokkal, de ugyanolyan feltételekkel vehetik igénybe az egészségügyi ellátást, mint az adott állam polgárai. Az Európai Bizottság adatai szerint évek óta az európai betegek mindössze egy százaléka kezelteti magát külföldön, és szakértők azt feltételezték, hogy ezen az új szabályozás sem fog változtatni.
A vonatkozó magyar jogszabályok miatt Magyarországon a korábbinál is nehézkesebbé és bürokratikusabbá vált a külföldi gyógykezelés engedélyeztetése. Ráadásul, ha pozitív is az elbírálás, a betegeknek meg kell előlegezniük a kiadásokat, mert a biztosító csak utólag, a számlák benyújtása után fizet. Ennek ellenére az uniós szabályok tavalyi hatályba lépése óta 292-en kérték a külföldi gyógykezelés lehetőségét, és közülük 232-en meg is kapták az OEP-től kapott tájékoztatás szerint.
A magyar betegek külföldi gyógykezelésére összességében a tavaly felhasznált hétmilliárd forinttal szemben ez évre már 9,5 milliárd forintot irányoz elő az Egészségbiztosítási Alap költségvetése. Ebből a legnagyobb tételt az EU-tagállamokkal kapcsolatos elszámolásra és az unión belüli sürgősségi ellátás fedezetére szánt 6,4 milliárd forint, ami nagyjából megegyezik a tavaly erre a célra ténylegesen elköltött összeggel. Az első fél év alatt már a keret háromnegyede elfogyott, és egészen bizonyos, hogy nem lesz elég egész évre az EU-n kívüli országokban egészségügyi ellátásra szoruló magyarok gyógykezelésére szánt 150 millió forint sem, mivel azt már az első hat hónap alatt el kellett költeni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 19. 07:25, hétfő | Belföld
Izraeli-palesztin - Orbán Viktor közzétette Donald Trump meghívólevelét a gázai Béketanácsba
Közzétette vasárnap a Facebookon Orbán Viktor miniszterelnök azt a levelet, amelyben Donald Trump amerikai elnök meghívja Magyarországot a gázai Béketanácsba, és azt is közölte, hogy elfogadta a felkérést.
2026. Január 19. 07:16, hétfő | Belföld
Hegyi Zsolt: tovább javítja a pontosságot a MÁV-csoport
A vonatok késését több mint 3 százalékpontnyival tudta csökkenteni a vasúttársaság tavaly, és az a cél, hogy 2030-ra 88 százalékra javítsák a vonatok pontosságát
2026. Január 18. 08:08, vasárnap | Belföld
MÁV: akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron
Akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.
2026. Január 18. 08:05, vasárnap | Belföld
Kapitány István, a Shell korábbi alelnöke a TISZA gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője
A Tisza Párt elnöke szombaton bejelentette: Kapitány István, a Shell korábbi alelnöke a szervezet gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője.

