Hírek
2018. Január 30. 08:27, kedd |
Helyi
Forrás: Arrabona Média
Csapadékvíz tározás
A szélsőséges időjárási körülmények között, amelyek napjainkban egyre inkább jellemzőek, fontos szemponttá válik a csapadékvíz hosszú távú vagy időszakos tárolásának kérdése.
A zivatarok, heves záporok alkalmával a csapadékvíz elvezető rendszerek kapacitását meghaladó mennyiségű lehulló eső, de a természetes csapadék utánpótlás nélküli időszakok is indokolhatóvá teszik a csapadékvíz tudatos kezelését.
Ez a csapadékvíz összegyűjtését, tárolását, igény esetén szikkasztását és tisztítását jelenti.
Szikkasztani innovatív módon is lehet! A Tubus Duo spirálcső működési elve hasonló, mint a drén mezőé, viszont átmérőjének köszönhetően nagyobb tározó kapacitással rendelkezik, kiépítéséhez pedig jóval kevesebb földmunka szükséges. Költséghatékony, gazdaságos és egyszerű megoldás. Élettartama akár hatvan év is lehet, telepítése gyors és egyszerű, a karbantartó rendszer járható és ellenőrizhető. Anyaga a tűzihorganyszott cél spirel cső, amelynek átmérője elérheti a 3,6 métert. Kavicsos ágyazatra a talajszint alá telepíthető, visszatöltő anyagként is nagy hézagtérfogatú anyagot szükséges alkalmazni, amihez kulé kavicsot vagy azonos szemcseméretű kavicsot érdemes használni. A nagy teherbírású csőcsatlakozásokat vízzáró tömítés nélküli speciális pánttal látják el, így a kialakított szikkasztó tartályból a víz számára egyenletes kifolyás biztosítható. Ennek segítségével akadálytalanul áramolhat ki a tartályból a benne lévő víz és töltheti ki a kavics szemek közötti szabad térfogatot. A kavics és a pántok ágyazatos szikkasztó mezői úgynevezett geotextíliával vannak átfogva, így meggátolják a rendszer kolmatálódását. A Tubus Duo kialakításakor többféle megoldás létezik, például moduláris alakzatban, vagy fésűs rendszerben, sorosan vagy párhuzamosan. A szikkasztó rendszer optimális kubatúráját a szikkasztó vízmennyiség figyelembe vételével, valamint a talajmechanikai szakvélemény alapján tervezik.
Ha a csapadékvíz gyűjtésére van igény kifejezetten, tározó rendszer is kialakítható a Tubus Duo R segítségével, ilyenkor a szikkasztó mezőt nem geotextíliával veszik körül, hanem bentonit vagy HDPE fóliával. Csapadékvíz-tározás a vízgazdálkodási és vízminőségi projektek során kerül alkalmazásra. A terület használati jellegének, az érintetlen terület beépítésével, megváltoztatásával a szabályozatlan árvizek, erózió is bekövetkezhet. Ezek elkerülhetőek a megfelelő hatékony csapadékvíz gazdálkodási rendszer kialakításával.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 03. 19:00, vasárnap | Helyi
Két napig élő rockzene a dombóvári Rockmajálison
Idén is várják a rockzene szerelmeseit Dombóvár-Gunarason!
2026. Május 01. 09:21, péntek | Helyi
Férfi kézilabda BL - Egygólos előnyben a Veszprém a negyeddöntőben
A Veszprém házigazdaként 35-34-re legyőzte a német Füchse Berlint csütörtökön, a férfi kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első mérkőzésén.
2026. Április 30. 09:00, csütörtök | Helyi
Május 5-én újból Makita roadshow lesz Dombóváron
Nyereményjátékkal, műszaki tanácsadással, kedvezményekkel várják a vásárlókat és érdeklődőket május 5-én, a Makita nyílt napon a dombóvári Lets Doit Bálint Barkácsáruházban!
2026. Április 29. 12:00, szerda | Helyi
A Dombóvári Szuperinfó legújabb száma oldalunkon már olvasható
Ha szeretné rendszeresen és mielőbb megkapni újságunkat online postaládájába, iratkozzon fel email címével az alábbi oldalon:

