Hírek
2013. Szeptember 20. 05:00, péntek |
Belföld
Forrás: orientpress
Elkaszálták a kórházi áramközbeszerzést

Jogsértőnek találta, ezért megsemmisítette a kórházak közös áramközbeszerzésére kiírt eljárást a Közbeszerzési Döntőbizottság. Az államosított kórházakat fenntartó GYEMSZI már két éve milliárdos megtakarításokat ígért a központosított közbeszerzésekkel, de ezek az óta is csak bukdácsolnak - írja a Világgazdaság.
Török Krisztina, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet főigazgatója levélben értesítette az állami fenntartású kórházakat arról, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette az intézmények közös villamosenergia-közbeszerzésére kiírt eljárást. A határozat szerint az – egyébként a bizottság elnökének kezdeményezésére indított – eljárás során ugyanis több okból is jogsértőnek találták a GYEMSZI eljárását.
A testület szerint nem írhattak volna ki hirdetmény közzététele nélkül induló tárgyalásos eljárást, annak ellenére sem, hogy a még tavaly ősszel kiírt nyílt eljárást eredménytelennek kellett nyilvánítani, mivel azon egyetlen energiaszolgáltató sem tett ajánlatot. A Döntőbizottság nem látta megalapozottnak emellett azt sem, hogy a felhívás a korábbiakhoz képest több tekintetben – az abban részt vevő kórházak száma, a vásárolni kívánt energiamennyiség, a közbeszerzés időtartama - is módosult.
A döntés még augusztus 21-én született, a GYEMSZI azonban erről csak szeptember 17-én tájékoztatta a kórházigazgatókat. Ez azért nem mellékes, mert a kórházaknak szeptember elsejei hatállyal fel kellett mondani korábbi szerződéseiket, így a kórházaknak jelenleg nincs áramszolgáltató partnerük. Levelében a főigazgató arra kéri a kórházvezetőket, hogy az intézmény folyamatos működtetése és fenntartása érdekében „szíveskedjenek intézkedni a kórházak megfelelő villamosenergia-ellátásáról”. Mégpedig december 31-ig, de legfeljebb az új közbeszerzés eredményes lezárultáig, 30 napos felmondási határidővel.
Ugyanez volt a helyzet az áramközbeszerzés első, sikertelen fordulójában, és a kórházak akkor is csak a korábbinál előnytelenebb feltételekkel tudtak újra szerződni. Így ahelyett, hogy a nagy központi beszerzés nyomán olcsóbban jutottak volna áramhoz, drágábban kellett megvásárolniuk azt.
Csak kicsivel jobb a helyzet a gyógyszer-közbeszerzésekkel. A kórházakban leggyakrabban használt orvosságok központi beszerzését először 2012 első felére, majd tavaly év végére ígérték, ám az végül csak az idén realizálódott. Ám ez a beszerzés egyelőre csak 62 hatóanyagot érint, a többit az intézmények immár szabadon beszerezhetik, igaz, a szerződések nem szólhatnak egy évnél hosszabb időtartamra, ami miatt nehéz igazán kedvező árat kiharcolni – mondják a szakértők.
A GYEMSZI által bonyolított közbeszerzések közül a földgáztender bizonyult eddig a legsikeresebbnek. A Fővárosi Gázművekkel még tavaly megkötött szerződés azonban idén július 1-jén lejárt, az új eljárást érthetetlen okokból csak július 12-én hirdették meg, az új szerződés a hirdetmény szerint így csak októbertől lesz hatályos.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 09. 12:18, szerda | Belföld
Hubai Imre: az éves öntözési igény többletvíz formájában be van tárazva a tájban
A Vizet a tájba program révén jelenleg 178 millió köbméter többletvíz áll rendelkezésre öntözésre, ami nagyjából megfelel Magyarország éves öntözési vízigényének
2025. Július 09. 07:13, szerda | Belföld
Nagy Bálint: újranyithat a Hévízi Tófürdő fürdőháza, készül a létesítmény hosszú távú fejlesztési koncepciója
A kormány 381 millió forint támogatást biztosít a Hévízi Tófürdő nemrég bezárt, tavi fürdőépületének rövidtávú helyreállítására
2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld
NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é
Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása
2025. Július 08. 12:44, kedd | Belföld
E.ON: több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás
Több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után az E.ON Hungária Csoport működési területén – közölte a cég kedden az MTI-vel.