Városlista
2025. május 2, péntek - Zsigmond

Hírek

2012. Január 22. 21:04, vasárnap | Helyi
Forrás: Pál Roxána, dr. Kriston Vízi József

Húsz éve már, hogy nincs közöttünk az Írix és a Naksol feltalálója

Húsz éve már, hogy nincs közöttünk az Írix és a Naksol feltalálója

Már 20 éve nem lehet közöttünk a 115 éve Nakon született Széles Lajos, a „gyógyító borbély”, ezrek életének megmentője és életminőségének jobbítója, akinek emlékkiállítása február végéig még látogatható Dombóváron.

Dombóvár és szülőhelye, „A gyógyító rózsák falujáNAK” díszpolgára, a Maecenas-díjas Széles Lajos alkotása a szellemi hagyatékát ápolók reménye szerint majd a hungarikumok, a Magyar Értéktár és Szellemi Örökség körét gyarapíthatja.

A „gyógyító borbély” emlékkiállítása 2012. február 29-ig még látogatható a Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményben. Nyitva: naponta 9 és 17 óra között, illetve más alkalommal előzetes bejelentkezéssel a 20/286-79-59-es telefonszámon vagy a muzeum.dombovar@gmail.com elektronikus levelezőn.

Fotók: a Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény archívuma. Kérjük, gördítsen tovább!


Önéletrajzi ismertető Széles Lajos unokahúga, Pál Roxána tollából

A gyógyító borbélyként ismert feltaláló 1897. augusztus 3-án a Tolna megyei Nak községben, egy parasztcsalád harmadik fiaként látta meg a napvilágot. 17 évesen bátyja helyett harcolt az első világháborúban, több katonai kitüntetést is kapott. Mivel soha nem vágyott a paraszti életre, s mindig hajtotta a kíváncsiság, nem volt maradása falujában.

Leszerelését követően Budapesten a Helyőrségi Kórházban, majd egy fodrászüzletben Dombóváron dolgozott, és 1923-ban itt vette feleségül Kovács Teréziát.

A kezdődő világválság előtt feleségével együtt Dél-Amerikába emigrált. Több országot megjárt, végül 1929-ben Uruguayban telepedett le és egy borbélyüzletet nyitott. Az üzletben kis labort hozott létre, ahol kezdetben gyógynövényekből krémeket és parfümöket készített. Eközben megszervezte a latin-amerikai ország borbély szakszervezetét, majd annak elnökének is megválasztották, így sok befolyásos barátot és vagyont szerzett.

1957 fordulópontot jelentett életében: két barátja balesetben súlyos égési sérüléseket szenvedett. Ekkor kezdte el a kísérleteket, fejébe vette, hogy megtalálja a gyógymódot. 1962-re már tökéletes volt az „Anti-quema”/égés ellen/ receptje.

Ideje volt hazatérni, - ahogyan akarta: szeretett magyarjainak kell adnia a „csodaszert”

Így 1964-ben újra útra kelt, de már nem új hazát, hanem a régit célozta meg. Ismét falujában, Nakon telepedett le. A környéken, ahogy a kis falvakban, szájról szájra terjedt a hír: égési sérüléseket gyógyít egy furcsa „amerikás”! 1966-tól a falu orvosa, dr. Klapka János is dokumentálta a sérültek gyógyulásait. Szerével több egészségügyi intézményben is próbálkozott, de csukott ajtókat talált. Az „illetékesek” közül sokan kuruzslónak titulálták és meg sem mutathatta a szerét, mert azt „elavult módszernek” tartották. Ő viszont nem adta fel, tovább gyógyított, és segítő kezekre is talált!

Szegvári Katalin televíziós újságíró riportot készített vele a gyógyításokról és a szerről.
1978 májusában Vitray Tamás „Csak ülök és mesélek” című televíziós műsorában végre az egész ország felfigyelt a zöld üveges gyógyító borbélyra. Felkavarták az álló vizet.

A gyógyulni vágyók pedig egyre csak özönlöttek hozzá. Mert a szer bizonyítottan használt! Kisebb fokú égéseknél elég volt egy-két fújás s a fájdalom megszűnt, néhány nap után pedig már semmi nem látszott. De ugyanez volt a helyzet a súlyos égési sérüléseknél is, a néhány napos kezelés végére jelentősen enyhültek a fájdalmak és hegedtek, múltak a sebek.

A médiában történt bemutatás után, 1978-ban az INTERAG - dr. Hermann Imre közbenjárásával - megvásárolta a receptúrát. A Humán Oltóanyagtermelő és Kutatóintézetben megkezdődött, először az Irix, majd a Naksol gyártása. (Maga a név így állt össze: Nak, a kis tolnai falu és a spanyol "sol"= Nap szó összetétele, illetve amely még a sulutio /oldat/ rövidítése is.)

25 évnyi kálvária és harc után végre sikerült: 1988-ban Magyarországon is törzskönyvezték a Naksolt. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy 1983 és 1987 között már sok más országban, így például Mexikóban és a Szovjetunióban is törzskönyvezték.

Gyógyító oldatának árából lakást vásárolt Dombóváron. 1988-ban Mezei András megírta a Naksol regényét „Mindenki megégetheti magát” címmel. Még abban az évben Maecenas-díjjal tüntették ki. 1991-ben pedig Pro Oppido Dombóvár kitüntetésben részesítette a tolnai kisváros, nem sokkal később a „Gyógyító rózsák faluja”, Nak fogadta díszpolgárrá. Majdnem halála napjáig, 1992. január 18-áig jártak hozzá a gyógyulni vágyó emberek. A dombóvári városi temetőben, felesége mellé helyezték örök nyugalomra.

Széles Lajos - bár már nincs közöttünk, hogy gyógyítson, vagy újabb „csodaszert” találjon fel - szelleme és találmánya tovább él. Szakmai hagyatékát a pécsváradi székhelyű PannonPharma Kft. gondozza és fejleszti. Emlékkiállítása töretlenül népszerű, a Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményben megtekinthető február 29-ig.

www.muzeumdombovar.fw.hu - Pál Roxána, Dombóvár - roxy19@freemail.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 01. 08:00, csütörtök | Helyi

Elismerte tettét a várongi sírrongáló

A dombóvári rendőrök gyanúsítottként hallgattak ki egy 24 éves férfit, aki a várongi temetőben több síremléket is megrongált.

2025. Április 30. 08:14, szerda | Helyi

Netbankos csalásokra figyelmeztet a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A napokban két sértett tett feljelentést a Dombóvári Rendőrkapitányságon, mert ismeretlenek több millió forinttal rövidítették meg őket internetes bankolást követően.

2025. Április 29. 13:43, kedd | Helyi

Horváth János az Év Tolna vármegyei polgárőre

A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2025. évi Rendőrség Napja alkalmából szervezett ünnepi állománygyűlésén Horváth János, a Dombóvári Polgárőr Egyesület tagja vehette át az Év Tolna vármegyei polgárőre kitüntetést.

2025. Április 28. 08:23, hétfő | Helyi

Átadták a Dombóvár Közbiztonságáért és az Év Kistérségi Rendőre elismeréseket

Varga Zoltán tűzoltó főtörzsőrmester, Horváth Lajos rendőr százados Dombóvár Közbiztonságáért elismerő díjat vehetett át, valamint Somogyi Tamás rendőr főtörzsőrmester az Év Kistérségi Rendőre elismerésben részesült.