Hírek
2012. Július 30. 09:09, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Jókor jött az eső a szomjazó szabolcsi földekre
Jókor jött az eső a szomjazó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei földekre, különösen a több mint 100 ezer hektár összterületű kukoricatáblákra, ahol a júliusi hőség miatt 10-15 százalékos terméskiesést becsülnek a szakemberek.
Wachal Kálmán, a megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságának vezetője hétfőn az MTI-nek elmondta: a múlt heti és a vasárnap éjjeli esők segítik a kukorica csövesedését, főként ott, ahol a növény felső kétharmada még zöld, és csak az alsó részén perzselte le a meleg a leveleket.
A kánikula és a korábbi csapadékhiány megviselte a szabolcsi kukoricatáblákat, volt ahol teljesen elszáradt a növény, vagy nagy részén lebarnultak a levelek, elhaltak vagy károsodtak a csőképződmények.
Még táblákon belül is észleltek különbségeket, a talajviszonyoknak megfelelően a magasabban fekvő részeken jobban károsodott a tengeri.
Az esők érkezése előtti felmérések szerint 10-15 százalékos terméskiesést okozott a szárazság a régió kukoricaföldjein, ahol most viszont a csapadék javít a növény csövesedésén.
Wachal Kálmán szerint a többi szántóföldi növény is "jókor kapta az esőt", elsősorban az őszi, szeptemberi betakarításúak. Például a burgonya, amely több gumót nevelhet így. Ugyancsak jókor jött a csapadék az almának, amelyből viszont az áprilisi fagy miatt így is jóval kevesebb várható a kertekben.
Az igazgató kitért arra is, hogy hétfőn délelőttig nem érkezett jégverésről vagy szélkárról bejelentés a gazdálkodóktól a vasárnap éjszakai viharral kapcsolatban.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen
Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld
Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten
A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull
2026. Március 22. 16:00, vasárnap | Belföld
Szijjártó Péter: a lengyel kormányfőnek is el kellene jönnie Budapestre még április 12. előtt
2026. Március 22. 15:00, vasárnap | Belföld
Az Otthon Start Programban már 30 ezernél több hitelfolyósítás történt
Az Otthon Start Program dinamikusan növekszik, és mára meghaladta a 30 ezret a folyósított hitelszerződések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton Gödöllőn.

