Városlista
2025. május 3, szombat - Tímea

Hírek

2012. Október 01. 13:38, hétfő | Helyi
Forrás: MTI

Korai napraforgóhibrid előállításán dolgozik a dombóvári Régió-Bész Zrt.

Korai napraforgóhibrid előállításán dolgozik a dombóvári Régió-Bész Zrt.

Rövid tenyészidejű, korai érésű napraforgóhibrid nemesítésén dolgozik a dombóvári Régió-Bész Zrt egy európai uniós projekt keretében, az új fajta alkalmas lesz másodvetésre és ökológiai gazdálkodásra is.

A hibridet a 2011-ben oltalom alá helyezett RB-Victor fantázianevű napraforgófajtából állítják elő - közölte a cég az MTI-vel.

Az év elején indult, mintegy 120 millió forintos projekthez a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség adatai szerint a zrt. 45 százalékos uniós támogatást nyert el.
A társaság ismertetése szerint a hibrid alapját jelentő fajta előnye többek közt az "ultrarövid" tenyészidő és az alacsony vegyszerigény. A cég tulajdonában lévő fajta alkalmas másodvetésre, talaj- és belvízkárok utáni vetésre, a gabona learatása után elvetve szeptember végére beérik. Hátránya ugyanakkor, hogy nem rendelkezik azokkal a rezisztenciagénekkel, amelyek biztonságosabbá teszik termesztését, és nem követi a növényvédelmi hatóságok által megkívánt ellenállóságot.

A nemesítésnél arra törekszenek, hogy az új hibrid őrizze meg a rövid tenyészidőt, és ellenálló legyen a legfontosabb betegségekkel szemben.
A társaság abban bízik, hogy a növény Közép-Európában alkalmas lesz másodvetésre, és Észak-Európában, valamint az ökológiai termelésben is felhasználható lesz.

Mint írták, a cég 2011-ben 7,1 milliárd forintos árbevételt ért el, idén 8,5 milliárd forint árbevételt terveznek. Az alapvetően gabona- és takarmány-nagykereskedelemmel foglalkozó Régió-Bész Zrt. a hibridnapraforgó-fajtával új piacra tud betörni, ahol nem versenyez más vetőmag-forgalmazókkal, mivel a dombóvári hibridet akkor is el lehet vetni, amikor nincs kihasználva az adott földterület.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 03. 08:06, szombat | Helyi

A Tisza EP képviselői nem vettek részt Ukrajna gyorsított csatlakozásáról szóló szavazáson

Magyar Péter: a Tisza EP-képviselői nem szavazták meg Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását.

2025. Május 01. 08:00, csütörtök | Helyi

Elismerte tettét a várongi sírrongáló

A dombóvári rendőrök gyanúsítottként hallgattak ki egy 24 éves férfit, aki a várongi temetőben több síremléket is megrongált.

2025. Április 30. 08:14, szerda | Helyi

Netbankos csalásokra figyelmeztet a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A napokban két sértett tett feljelentést a Dombóvári Rendőrkapitányságon, mert ismeretlenek több millió forinttal rövidítették meg őket internetes bankolást követően.

2025. Április 29. 13:43, kedd | Helyi

Horváth János az Év Tolna vármegyei polgárőre

A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2025. évi Rendőrség Napja alkalmából szervezett ünnepi állománygyűlésén Horváth János, a Dombóvári Polgárőr Egyesület tagja vehette át az Év Tolna vármegyei polgárőre kitüntetést.