Városlista
2025. május 3, szombat - Tímea

Hírek

2011. Július 21. 06:55, csütörtök | Helyi
Forrás: Döbrököz honlapja

Lesz végre tájháza Döbrököznek

Lesz végre tájháza Döbrököznek

Már évek óta szeretnének a döbrököziek maguknak egy tájházat, amely egyfajta helyi múzeumként bemutathatná a község történetét és néprajzát.

Sajnos mindeddig ez nem valósult meg, pedig már sok-sok évvel ezelőtt az akkori polgármester, Szabó István is élére állt ennek az ügynek.

Igazából olyan épületet keresett az önkormányzat erre a célra, mely lehetőleg a falu központjában helyezkedik el és stílusában tükrözi e táj építészeti jegyeit. Korábban volt is néhány ilyen épület, de azokat a tulajdonosoktól nem sikerült megvásárolni, mert vagy lakták őket, vagy olyannyira leromlott az állaguk, mire eladók lettek volna, hogy az önkormányzat úgy már nem akarta megvásárolni őket.

Mióta üresen áll a döbröközi művelődési ház közvetlen szomszédságában lévő, talán az utolsó tájháznak alkalmas épület, Szili Lajosné polgármester tárgyalásban volt annak tulajdonosával, Suti Károllyal. Most fiával - aki a közelmúltban megörökölte az épületet - sikerült megállapodni. A döbröközi képviselő-testület felismerte, hogy a községnek ez az utolsó lehetősége az épület megszerzésére, bár a költségvetés szűk mozgásteret enged, mégis a vásárlás mellett döntöttek. Az önkormányzat 3 millió forintért megvette a házat. Az összeget három egyenlő részletben kell kifizetni. Az eladó a berendezést is hátrahagyta, és külön kiemelte, hogy az árszabásnál figyelembe vette azt, hogy szülei, nagyszülei házát majdan az egész döbröközi közösség fogja tájházként használni.

A képviselő-testület előzőleg Sebrek Csaba építész társaságában tekintette meg az ingatlant. A vályogtéglából épült ház mondhatni kifogástalan, felázás-mentes, száraz állapotban van. A szakértő szerint még kétszáz évig biztosan állni fog, ha a falak aláázását megelőzik. Amit lehetőleg még az idén el kell végezni az épületen, az a tető átrakása és a csatorna megjavítása.

A Döbröközi Hagyományőrző Alapítvány vezetője, Andikné Schmidt Mária is ezt az épületet tartotta a legalkalmasabbnak tájház céljára. Most az ő feladatuk lesz a felújítás és berendezés megszervezése az új funkciónak megfelelően.

Az oszlopos tornácú házban gyönyörű rakott tűzhely, nyitott kémény, kővel kirakott pince is van. Úgy tudjuk, hogy már tervezik kemence építését is a leendő tájház udvarára, amely egybe lesz nyitható majd a Művelődési Ház udvarával. Egy új, faluképet meghatározó, kulturális intézmény-együttes jön tehát létre. (ft)
 

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 03. 08:06, szombat | Helyi

A Tisza EP képviselői nem vettek részt Ukrajna gyorsított csatlakozásáról szóló szavazáson

Magyar Péter: a Tisza EP-képviselői nem szavazták meg Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását.

2025. Május 01. 08:00, csütörtök | Helyi

Elismerte tettét a várongi sírrongáló

A dombóvári rendőrök gyanúsítottként hallgattak ki egy 24 éves férfit, aki a várongi temetőben több síremléket is megrongált.

2025. Április 30. 08:14, szerda | Helyi

Netbankos csalásokra figyelmeztet a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A napokban két sértett tett feljelentést a Dombóvári Rendőrkapitányságon, mert ismeretlenek több millió forinttal rövidítették meg őket internetes bankolást követően.

2025. Április 29. 13:43, kedd | Helyi

Horváth János az Év Tolna vármegyei polgárőre

A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2025. évi Rendőrség Napja alkalmából szervezett ünnepi állománygyűlésén Horváth János, a Dombóvári Polgárőr Egyesület tagja vehette át az Év Tolna vármegyei polgárőre kitüntetést.