Városlista
2026. március 3, kedd - Kornélia

Hírek

2012. November 15. 05:00, csütörtök | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Megszólalt egy kómában lévő beteg

Megszólalt egy kómában lévő beteg

Egy kanadai férfi, aki több mint egy évtizede kómában fekszik képes volt elmondani az orvosoknak, hogy nincsenek fájdalmai, legalábbis úgy, hogy az MRI képes volt lefordítani a páciens agyhullámai által közvetített mondanivalót. A 39 éves Scott Routleyt ugyanis MRI vizsgálat közben kérdezték arról, hogy vannak-e fájdalmi, s meglepő módon válaszolt a kérdésre - számol be az esetről a BBC.

A 39 éves Scott Routley 12 évvel ezelőtt egy súlyos autóbaleset következtében szenvedett agysérülést, s az elmúlt évtizedet kómában töltötte. Most először adott információt az orvosoknak állapotára vonatkozóan az egyébként kommunikációra képtelen beteg.

A kanadai kutatócsoport szerint eredményük óriási áttörést jelenthet a kómában fekvő betegek kezelésében. Scott kezelőorvosai elmondták, hogy a páciens valamilyen szinten tudatánál van, s az orvosok kérdéseire is megpróbál válaszolni, ami most először sikerült agyhullámain keresztül.

A családtagok elmondása szerint Scott eddig is kommunikált a szemével és az ujja mozgatásával, az orvosok azonban nem láttak ebben semmiféle rendszert, csak véletlenszerű mozgásoknak vélték.

Egy másik pácienssel, Steven Graham-al is sikerült az orvosoknak felvenni a kapcsolatot MRI segítségével. Ő arról tett tanúbizonyságot, hogy nemcsak a kómás állapota előtti emlékeit őrizte meg, hanem a vegetatív állapot alatt is szerzett újakat.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 02. 11:00, hétfő | Életmód

Áder János: egy magyar fejlesztés meg tudja oldani Afrika ívóvíz- és szennyvíztisztítási problémáját

A 21. század nagy kérdése, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vizet tudjunk biztosítani a lakosságnak, az iparnak és a mezőgazdaságnak

2026. Február 28. 16:00, szombat | Életmód

Elindult a református templomokat és műemlékeket bemutató Református Digitális Épített Örökségtár

Elindult a Református Digitális Épített Örökségtár, az új, online adatbázis a református templomok és műemlékek bemutatását tűzte ki célul - közölték az örökségtár készítői pénteken az MTI-vel.

2026. Február 28. 15:00, szombat | Életmód

Szallas.hu: tavasszal Budapest, Hajdúszoboszló és Eger a belföldi utazók kedvence

Tavasszal Budapest, Hajdúszoboszló, Eger, nyáron pedig Siófok, Hajdúszoboszló és Gyula lehet a belföldi utazók leggyakoribb választása - közölte a Szallas.hu portál előfoglalási adatai alapján pénteken az MTI-vel.