Városlista
2025. május 3, szombat - Tímea

Hírek

2015. Július 03. 13:00, péntek | Helyi
Forrás: Kapos-menti Terület- és Vidékfejlesztési Társulás

Pályázati fórum Kapospulában a LEADER támogatásokról

Pályázati fórum Kapospulában a LEADER támogatásokról

Összegzés a 2015. június 23-án (kedden) 17 órakor, a Kapospulai Művelődési Házban megtartott (7251 Kapospula, Széchenyi utca 1.) Pályázati fórumról

Téma: LEADER támogatások a 2014-2020-as időszakban

Tolna megyében széles körű együttműködés, összefogás valósul meg a 2014-2020 közötti finanszírozási időszak LEADER forrásainak tervezésére:

Országosan is példaértékű az az együttműködés, amely a Tolna megyébe érkező LEADER források tervezését segíti. A Tolna megyei LEADER szervezetek mindegyike támogatta, üdvözölte azt a kezdeményezést, mely szerint a Tolna Megyei Önkormányzat és annak Hivatala segítséget nyújt a megyébe érkező vidékfejlesztési források tervezésében. Az együttműködés célja a vidék fejlődési pályára állítása, a megyében található települési önkormányzatok, vállalkozások és civil szervezetek széles körének támogatása, a térségbe érkező fejlesztési források leghatékonyabb felhasználására törekvés, a vidék-város kapcsoltok újraépítésének elősegítése (különös tekintettel a gazdasági kapcsolatokra), továbbá nem titkolt cél, hogy az együttműködés segítségével a Tolna megyébe érkező dedikált vidékfejlesztési és területfejlesztési források mellé az ágazati operatív programokból a lehető legtöbb fejlesztési forrást sikerüljön lehívni.

Elsőként a Tolnai Hármas Összefogás Vidékfejlesztési Szövetség kötött a közös tervezési munkára szerződést a Tolna Megyei Önkormányzat Hivatalával, valamint a működési területén található két terület-és vidékfejlesztési társulással, a Bonyhádi járás területén működő Völgységi Önkormányzatok Társulásával, valamint a Dombóvári járás területén működő Kapos-menti Terület-és Vidékfejlesztési Társulással. A Helyi Fejlesztési Stratégia (HFS) tervezését megalapozó 521 millió Ft-os keretösszeg az IH 22/2015. (V. 18.) közleményében jelent meg, amely elsőként ismertette a LEADER HACS-ok 2014-2020 között rendelkezésre álló fejlesztési forrásait.

A Helyi Fejlesztési Stratégiák (HFS) készítéséhez a 2007-2013-as programozási időszakról értékelést kell készíteni, melynek során megtörténik a 2007-2013-as időszakban megvalósított vidékfejlesztési projektek (elsősorban LEADER) eredményeinek kiértékelése, levonható tapasztalatok összegzése, valamint az újabb fejlesztési ciklusra vonatkozó vidékfejlesztési tárgyú projektek gyűjtése, ennek alapján stratégia alkotás előkészítése, stratégiai célok meghatározása a 2014-2020-as tervezési időszakra vonatkozóan.

A szakmai együttműködés során a Tolna Megyei Önkormányzat és annak Hivatala vállalta, hogy az önkormányzati szervezeti struktúra átalakítását kezdeményezi a 2015. június végi Közgyűlésen, mely során a jelenlegi Területfejlesztési Osztályt Terület-és Vidékfejlesztési Osztállyá alakítja. Az átalakítás célja, hogy vidékfejlesztésben jártas szakemberek segítsék a megyébe érkező vidékfejlesztési források tervezését és későbbi hatékony felhasználását. A korábbi 2007-2013 finanszírozási időszakban semmilyen kézzelfogható kapcsolat, együttműködő, támogató intézményrendszer sem volt területi szinten, a területfejlesztési és a vidékfejlesztési források szó szerint „elmentek egymás mellett”. A közös tervezés lehetőséget biztosít arra, hogy egy – egy jó elképzelés már a tervezés során is akár több alapból is finanszírozást kaphasson, illetve azt is lehetővé teszi, hogy egy területfejlesztési forrásból (pl.: TOP) megvalósuló projekt szervesen kapcsolódjon, gazdaságilag együttműködjön egy, vagy akár több VP (LEADER) forrásból megvalósuló fejlesztéssel. A fejlesztési források széles körére való rálátás segíti azt a célt is, hogy a LEADER szűkösebb forráskeretébe ténylegesen csak azok a fejlesztések kerüljenek, amelyek valóban LEADER célok.

Az összefogás célja az is, hogy elősegítse azt a kormányzati törekvést, hogy a hazánkba érkező fejlesztési források közel 60 %-a gazdaságfejlesztésre fordítódjon. Ezt az arányt szükséges a LEADER esetében is kitűzni célul. A fejlesztési források ilyen irányú lekötését a legjobban egy alapos tervezési munka tudja elősegíteni, mely már ennek a célnak megfelelően jelöli ki a fejlesztési irányokat, a stratégiai célokat a források felhasználását megalapozó Helyi Fejlesztési Stratégiában.

A szakmai együttműködés keretében a Tolna Megyei Önkormányzat Hivatala vállalta a HFS készítése során a megyei szintű koordinációt, más alapok forrásainak kapcsolódási lehetőségek vizsgálatát, a közvetlen LEADER vidékfejlesztési források kiegészítését valamennyi Operatív Program nyújtotta lehetőségekkel, valamint tervezési módszertan kidolgozását a HFS tervezéséhez elsősorban a vidékfejlesztési források mellett a területfejlesztési források bevonásának lehetőségeiről.

A szakmai együttműködés keretében a terület-és vidékfejlesztési társulások vállalták, hogy szakmai segítséget nyújtanak a HFS előkészítésében: helyzetfeltárás, koordináció, projektötletek gyűjtése, projektgazdák közötti kapcsolat elősegítése (pl. komplex projektek létrehozásához), fórumok megrendezése és ezen keresztül a nyilvánosság biztosítása a Dombóvári és a Bonyhádi járás területén.

A Helyi Fejlesztési Stratégia készítésének 1. állomásaként került megrendezésre e Pályázati Fórum Kapospulában. A 2014-2020-as tervezési időszakra vonatkozóan az alábbi tématerületek szerint gyűjtjük a fejlesztéseket (projektjavaslatokat):

HELYI GAZDASÁGFEJLESZTÉSE

- vállalkozásfejlesztés (mikro- és kisvállalkozások létrehozásának segítése – inkubáció);

- helyi termék infrastruktúra fejlesztése;

- helyi, KKV-k szintjén megjelenő innováció segítése;

- helyi termelés-fogyasztási rendszerek létrehozása, megerősítése;

- együttműködések, hálózatosodás (klaszterek) segítése;

- turizmus fejlesztése;

- helyi agro-biodiverzitás potenciáljának kiaknázása, háztáji integrációs rendszerek.

HELYI TÁRSADALOM FEJLESZTÉSE

- helyi szociális munka megerősítése;

- gyermekek iskolai / iskolán kívüli nevelésének fejlesztése;

- szociális gazdaság, munkaerő-piaci reintegrációt szolgáló foglalkoztatás;

- települési szolgáltatások fejlesztése;

- fiatalok helyben tartását segítő fejlesztések;

- betelepülést segítő fejlesztések;

- közösségfejlesztés, hazai és nemzetközi kapcsolatok fejlesztése;

- közösségi terek fejlesztése;

- kulturális örökség megőrzés és hasznosítás.

HELYI KÖRNYEZET FEJLESZTÉSE

- helyi energiastratégiák (takarékossági potenciálok és a megújuló energiaforrások használati lehetőségeinek felmérése);

- lakossági és vállalkozói energiaracionalizálás;

- megújuló energia (elsősorban biomassza alapú) előállítás;

- vízvisszatartó vízgazdálkodás kialakítása;

- anti-eróziós művelésmódok és tájhasználati beavatkozások;

- élőhelyek rehabilitációja, létrehozása és fejlesztése.

A Helyi Fejlesztési Stratégia tervezésekor az alábbi projektnagyságok tervezhetőek:

- 20 millió Ft/projekt,

- összefogásban megvalósuló projekt esetén: 20 – 50 millió Ft/projekt,

-50 millió Ft felett külön engedély kérelem szükséges az IH-tól.

Támogatási intenzitás:

- önkormányzat, civil szervezet: 100% (az ÁFA összege még nem tisztázott),

- vállalkozó: 50 – 70%.

A 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 2014/272 (XI.5.) Kormányrendelet rendelkezik, melynek 5. sz. mellékletének 3. pontja tartalmazza az Elszámolható költségek részletes ismertetését:

A

B

C

1.

Költségtípus

Elszámolható költség/Összes elszámolható költség maximális mértéke

(%)

2.

Projekt-előkészítés, tervezés (jogszabályban, illetve felhívásban megkövetelt környezeti, fenntarthatósági hatástanulmányok, megvalósíthatósági tanulmányok elkészítésének költsége, beruházást tartalmazó projekteknél műszaki, kivitelezési tervek elkészítése, hatósági engedélyek megszerzésének költségei stb.) A közbeszerzési eljárások lefolytatásának költségét a százalékos korlátnak való megfelelés ellenőrzésekor nem kell figyelembe venni.

5

3.

Közbeszerzési eljárások lefolytatása

1

4.

Ingatlanvásárlás (föld, épület stb.)

2

5.

Terület-előkészítés (régészeti feltárás, lőszermentesítés, földmunkák stb.)

2

6.

Műszaki ellenőri szolgáltatás

1

7.

Projektmenedzsment

2,5

8.

Tájékoztatás, nyilvánosság biztosítása

0,5

9.

Könyvvizsgálat

0,5

10.

Általános költségek (rezsi)

1

Kérdések – válaszok

Pályázatok kiírása hogyan alakul?

A Vidékfejlesztési Program Brüsszeli elfogadása június végére, július elejére várható, ezt követően kerülnek véglegesítésre a keretek.

A Helyi Fejlesztési Stratégia véglegesítését követően októberre várható annak elfogadása.

Az első pályázati tervezetek társadalmasítását követően, 2016. január – március között jelenhetnek meg az első pályázati kiírások.

A benyújtott pályázatokat, 7-15-30 napos bírálati időszakot követően, a helyi javaslat (HACS) alapján, az IH vezetője (helyettes államtitkár) hagyja jóvá.

A Vidékfejlesztési Program esetében az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos irányító hatósági feladatokat a Miniszterelnökség látja el.

Támogatási előleg igényelhető, mértéke: 25-50 %.

Pályázaton való részvétel?

A projekt tartalom a meghatározó, nem a pályázó szervezet előélete (pl.: működési idő).

A fejlesztendő ingatlan tulajdonban, vagy tartós bérletben kell, hogy legyen.

Új és 3 évnél nem idősebb gép beszerzésére is nyílik lehetőség.

Ingatlan vásárlás korlátozva van (lásd fenti táblázat).

A Kapos-menti Terület és Vidékfejlesztési Társulás várja a helyszínen kiosztott Projektötlet adatlapokat a civil-, a vállalkozói- és az önkormányzati szférából is, hogy a beérkezett anyagok alapján tudjuk a stratégiai célokat meghatározni a 2014-2020-as tervezési időszakra vonatkozóan.

Schmidt Anikó

Kapos-menti Terület-és Vidékfejlesztési Társulás

Székhely: 7341 Csikóstőttős, Hunyadi tér 24.

Telephely: 7200 Dombóvár, Bezerédj utca 14.

Telefon:06-74/565-075

Mobil:06-20/292-7337

Fax:06-74/465-428

E-mail: kaposmenti7341@gmail.com

Címkék: Kapospula, leader

Kapcsolódó galéria

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 01. 08:00, csütörtök | Helyi

Elismerte tettét a várongi sírrongáló

A dombóvári rendőrök gyanúsítottként hallgattak ki egy 24 éves férfit, aki a várongi temetőben több síremléket is megrongált.

2025. Április 30. 08:14, szerda | Helyi

Netbankos csalásokra figyelmeztet a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A napokban két sértett tett feljelentést a Dombóvári Rendőrkapitányságon, mert ismeretlenek több millió forinttal rövidítették meg őket internetes bankolást követően.

2025. Április 29. 13:43, kedd | Helyi

Horváth János az Év Tolna vármegyei polgárőre

A Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2025. évi Rendőrség Napja alkalmából szervezett ünnepi állománygyűlésén Horváth János, a Dombóvári Polgárőr Egyesület tagja vehette át az Év Tolna vármegyei polgárőre kitüntetést.

2025. Április 28. 08:23, hétfő | Helyi

Átadták a Dombóvár Közbiztonságáért és az Év Kistérségi Rendőre elismeréseket

Varga Zoltán tűzoltó főtörzsőrmester, Horváth Lajos rendőr százados Dombóvár Közbiztonságáért elismerő díjat vehetett át, valamint Somogyi Tamás rendőr főtörzsőrmester az Év Kistérségi Rendőre elismerésben részesült.