Városlista
2026. április 15, szerda - Tas, Anasztázia

Hírek

2012. Április 06. 07:11, péntek | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Érdemes ultrahangra is menni

Érdemes ultrahangra is menni

Az ultrahanggal kiegészített mammográfia segíti az emlődaganat pontos diagnózisát a nagyobb rákkockázattal élő nőknél – állapították meg tanulmányukban amerikai kutatók.

Három éven át tartó követéses felmérésükbe 2700 nőt vontak be, több mint felük előtörténetében szerepelt már mellrák. A tanulmány ideje alatt 111 új emlőtumoros esetet diagnosztizáltak, ezek közül 59-et az éves mammográfia segítségével. További 32, a mammográfia által le nem leplezett daganat derült ki ultrahangos vizsgálattal, közülük 30 invazív rák volt.

Annál a 612 nőnél, akiket vizsgálati bizonytalanság miatt MRI-re is beutaltak, kilenc további daganatos esetet találtak. Tizenegy rákos esetet a tanulmány folyamán elvégzett, más vizsgálat során azonosítottak.

A Journal of the American Medical Association (JAMA) című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány pittsburghi szerzői úgy vélik, hogy a nagy rákkockázattal élő nőknél érdemes kiegészíteni ultrahanggal az éves mammográfiát, még a tévesen pozitív eredmények viszonylag nagy aránya ellenére is.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 15. 07:21, szerda | Belföld

Magyar Péter az uniós források feloldásáról egyeztetett telefonon az Európai Bizottság elnökével

Újabb fontos telefonbeszélgetést folytatott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, aki erről a Facebook-oldalán számolt be kedden.