Hírek
2022. Április 27. 08:00, szerda |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Recessziót okozna Németországban az orosz gázszállítások leállítása
Az orosz gázellátás leállítása recesszióba taszítaná Németországot, de a hatások regionálisan eltérőek lennének a hallei IWH gazdaságkutató intézet kedden publikált tanulmánya alapján.
Az IWH (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle) kutatóintézet számításai szerint jelentős gazdasági károkkal kell számolni "ott, ahol a feldolgozóipar különösen magas hozzáadott értéket állít elő, például több dél-németországi körzetben és nagyvárosban". Az IWH szerint 2023-ban a német bruttó hazai termék két százalékkal csökkenhet. A kutatók azzal a feltételezéssel éltek kalkulációikban, hogy a gázellátás befagyasztása esetén a tározók 2022/23-as évek fordulóján kiürülnek, és 2023 tavaszán a különböző ipari ágazatoknak szállított gázmennyiség csökken. Eltérő gazdasági szerkezetük miatt a különböző régiókat eltérő mértékben érintené a válság. A legnagyobb mértékben a feldolgozóipart, a bányászatot és az energiaellátást érintené az orosz gázembargó.
Például a bruttó hozzáadott érték 2022-ben és 2023-ban Észak-Rajna-Vesztfáliában 40,8 milliárd euróval, Bajorországban 38,6 milliárd euróval, Baden-Württembergben pedig 35,4 milliárd euróval csökkenne. Ezzel szemben Brémában a csökkenés csak 2 milliárd eurót, Mecklenburg-Elő-Pomerániában és Saar-vidéken 2,1 milliárd eurót, Szász-Anhaltban pedig 3,5 milliárd eurót tenne ki.
Összességében Nyugat-Németországot gazdasági struktúrája miatt jelentősen jobban érintené a válság: a bruttó hozzáadott érték csökkenése itt 173,1 milliárd eurót tenne ki, Kelet-Németországban csak 27,1 milliárd eurót. A foglalkoztatás csökkenése nyugaton nagyobb mértékben, 6,2 százalékkal csökkenne, míg a keleti tartományokban 5,6 százalékkal.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 18. 07:20, kedd | Külföld
Volodimir Zelenszkij és Emmanuel Macron szándéknyilatkozatot írt alá száz Rafale vadászrepülőgép vásárlásáról
Volodimir Zelenszkij ukrán és Emmanuel Macron francia elnök általuk \"történelminek\" nevezett szándéknyilatkozatot írt alá hétfőn Párizsban arról, hogy Ukrajna száz Rafale típusú francia szuperszonikus vadászrepülőgépet vásárol.
2025. November 15. 08:40, szombat | Külföld
Ukrajnai háború - Ukrán elnök: Oroszország Cirkon hiperszonikus rakétával mért csapást Ukrajnára
Oroszország mintegy 430 drónt és 18 rakétát indított Ukrajna ellen, a támadás fő iránya Kijev volt; ezen felül péntek reggel az oroszok Cirkon hiperszonikus rakétát vetetek be Szumi megye ellen
2025. November 15. 08:35, szombat | Külföld
A lengyel elnök újraaktiválná a V4 csoportot
2025. November 14. 07:31, péntek | Külföld
Ukrán miniszterelnök: a korrupciós botrány miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában
Az energetikai szektorban leleplezett korrupciós ügy miatt minden állami vállalatot ellenőriznek Ukrajnában - jelentette be Julija Szviridenko miniszterelnök csütörtökön a Telegramon.

