Városlista
2026. április 26, vasárnap - Ervin

Hírek

2021. Október 20. 08:00, szerda | Életmód
Forrás: MTI/Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Robotsebészeti eszközzel műthetnek az onkológiai klinikán és a dél-pesti kórházban

Robotsebészeti eszközzel műthetnek az onkológiai klinikán és a dél-pesti kórházban

Uniós támogatással világszínvonalú robotsebészeti gép beszerzésére nyílt lehetősége az Országos Onkológiai Intézetnek és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézetnek

- jelentette be az emberi erőforrások minisztere kedden Budapesten.

Kásler Miklós közölte: a megítélt támogatás száz százalékos finanszírozást biztosít az 1,3 milliárd forint értékű projektnek.

A miniszter emlékeztetett: a robotsebészeti technológia magyarországi megjelenésére húsz éve vár a szakma, és örömét fejezte ki amiatt, hogy több szakmai terület - urológia, nőgyógyászat, tüdősebészet, fej-nyaki sebészet - használhatja a világszínvonalú berendezést.

A Robotsebészet bevezetése Magyarországon elnevezésű projektben - amelyet az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program finanszíroz - a lipcsei egyetem ad szakmai hátteret a két intézmény szakembereinek - tette hozzá Kásler Miklós.

Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója elmondta, a beszerzés része a két robotsebészeti eszköz és a hozzájuk tartozó két ultrahangkészülék laparoszkópos fejjel. Az eszközöket az év végén telepítik és vállalták, hogy a két intézet 100-100 robotsebészeti urológiai és nőgyógyászati beavatkozást végez el a projekt lezárultáig.



Dobosi Zsolt, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet főigazgatója arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban az intézményben felújították a műtőket és az urológiai osztályt is, ide telepítik majd az új eszközt.

Tenke Péter, a kórház urológiai osztályának vezetője a berendezést bemutatva elmondta: a robotsebészetet 20 éve alkalmazzák a gyógyításban világszerte, eddig ötmillió beteget operáltak ilyen módszerrel. Megjegyezte: a robotsebészetben folyamatos az innováció, 2250 szabadalmat fogadtak el és 1500 új szabadalom vár befogadásra.

Elmondta, a sebész négy robotkarral dolgozik, ezek olyan eszközöket mozgatnak, amelyek végződései jóval meghaladják az emberi csukló mozgáslehetőségét, így sokkal precízebb beavatkozás végezhető. A műtéti terület 10-15-szörösre nagyítható, a folyamatot az operáló orvos három dimenzióban látja.

Az uniós projekt 2021. február 20-án indult és a tervek szerint 2023 februárjában zárul.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 25. 16:00, szombat | Életmód

NAV: csaknem egymillióan már beadták az szja-bevallásukat

2026. Április 25. 14:00, szombat | Életmód

Kihajtási ünnep, kézművesvásár és világörökségi pusztanap a Hortobágyon

A több évtizedes hagyományt követve, Szent György-napjához kötődve ma áthajtják a téli szállásaikat elhagyó állatokat a hortobágyi Kilenclyukú hídon, és elindítják a jószágokat a nyári legelőhelyekre

2026. Április 21. 16:00, kedd | Életmód

MME: ne vigyük haza a madárfiókákat!

A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ezért ne vigyük haza őket - hívja fel a lakosság figyelmét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).