Hírek
2025. Január 19. 09:30, vasárnap |
Belföld
Forrás: MTI
Szijjártó Péter: a gázai tűzszüneti egyezség második szakasza a magyar túsz szabadulását is elhozhatja
Az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás második szakasza megadhatja az esélyt a magyar állampolgárságú túsz kiszabadulására is, ehhez viszont az első szakasz teljesülésére van szükség, amiért hazánk is szorít
- közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető telefonon egyeztetett Gideon Szaár izraeli külügyminiszterrel és emlékeztetett arra, hogy a Hamász tizenöt hónapja támadta meg Izraelt egy bestiális merénylet keretében, és azóta várja a világ, hogy valamifajta megoldás szülessen a konfliktusra.
Üdvözölte, hogy végre megszületett a megállapodás a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról, aminek egyik következményeként izraeli kollégája is elhalasztotta az erre a hétre tervezett budapesti látogatását.
Arról számolt be, hogy Gideon Szaár ugyanakkor telefonon tájékoztatta a mai napon a több szakaszra bontott megállapodásról, amelynek első fázisában harminchárom túsz fog kiszabadulni a terrorcsoport fogságából
"Magyarország üdvözli ezt a megállapodást. Megértjük, hogy az izraeli kormánynak ez egy nagyon nehéz döntés volt, ugyanakkor nagyra becsüljük azt az elkötelezettséget, amellyel az izraeli kormány, illetve a közvetítők dolgoztak ennek a megállapodásnak a létrehozása érdekében" - szögezte le.
"A közel-keleti térség biztonsága nemcsak Európa, hanem az egész világ biztonságára nagy hatással van, tehát egy ilyen tűzszüneti megállapodás az egész világ biztonsági helyzetét, benne Európa biztonsági helyzetét is javítja"
- tette hozzá.
"Mi viszont egy kifejezetten nemzeti szempontból is szorítunk azért, hogy ennek a megállapodásnak az első fázisa tökéletesen teljesülésbe menjen, hiszen az első szakasz végrehajtása az előfeltétele annak, hogy a második szakaszról is megállapodás születhessen, és a második szakasz adja meg a reményt arra, hogy a még mindig a Hamász fogságában lévő magyar állampolgárságú túsz is kiszabadulhasson, hiszen a mostani szabadítási fázisban nők, illetőleg a betegek és az idős férfiak fognak szabadulni" - folytatta.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy a magyar állampolgárságú túsz egy fiatalabb férfi, aki nem tartozik az előbb említett kategóriákba, így az ő kiszabadulásához szükség van arra, hogy az első fázis tökéletesen teljesüljön, és utána sikerüljön megállapodást kötni a másodikról is.
"Én arról biztosítottam az izraeli külügyminiszter kollégát, hogy Magyarország ott áll ebben a kérdésben Izrael mögött, mellett. Támogatjuk a tűzszüneti megállapodás végrehajtását, és elkötelezettek vagyunk a támogatásunkat megadni annak érdekében is, hogy ezt a megállapodást majd egy újabb fázis követhesse"- tudatta.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 04. 09:23, vasárnap | Belföld
Tavaly csaknem 1700 bejelentés érkezett a Magyar Honvédség tűzszerész ügyeletére
Mozgalmas évük volt a Magyar Honvédség tűzszerészeinek, a riasztások száma tavaly is elérte az egy évvel korábbit, megközelítve az 1700-at - közölte a Honvédelmi Minisztérium szombaton az MTI-vel.
2026. Január 03. 10:10, szombat | Belföld
11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum
Január 1-jétől 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum, a minimálbér-emeléssel párhuzamosan számos szociális ellátás összege is emelkedik
2026. Január 02. 10:14, péntek | Belföld
Változékony idő várható az új év első hétvégéjén
2026. Január 02. 10:12, péntek | Belföld
NAV: elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok
Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-t.

