Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2013. November 09. 07:55, szombat | Belföld
Forrás: MNO

SZJA 1% | Elcsalják a beteg gyerekek pénzét?

SZJA 1%  | Elcsalják a beteg gyerekek pénzét?

Lakóparkban bérelt lakások, privát használatra vásárolt autók, méregdrága, de ellenőrizhetetlen orvosi számlák, rámenős agresszív reklámok – mindez az adózók pénzéből, miközben a rászorulókhoz csak a töredéke jut el a felajánlott pénznek. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal lesújtó tapasztalatai az 1 százalék felajánlásából befolyt pénzek sorsát illetően.

Célt tévesztett adózói forintok – kormányzati ellenőrzés az adózók érdekében címmel tartott előadást az Magyar Pénzügyi -Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesület (MPGEKE) éves konferenciáján Dr. Varga András, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) osztályvezetője.
Az előadás azt mutatta be, hogy milyen típusú visszaélésekkel találkozott a KEHI a személyi jövedelemadó 1százalékos felajánlásokkal kapcsolatban. A bemutatott példa két alapítványa négy év alatt csaknem egymilliárd forintot kapott, ebből azonban kevesebb mint 70millió forintot kaptak a támogatottak – olvasható az MPGEKE portálján.

Beteg gyerekekre hivatkozva

A példában szereplő alapítványok hirdetett tevékenysége gyermekmentés, anyagi támogatás nyújtása beteg gyermekek családjainak, illetve kórházak fejlesztése volt. „A valós tevékenységek kis átfedést mutattak ezekkel a célokkal. A gyermekmentéssel kapcsolatban például az alapítványoknál egyetlen mentőautót sem találtunk, és semmi olyan tevékenységgel nem találkoztunk, ami tényleges gyermekmentésre utalt volna. Kiderült, hogy ez csak egy ­­»hívószó« volt az adományok gyűjtéséhez” – mondta.

„Azt tapasztaltuk, hogy a támogatás szinte évről évre megduplázódott 2008 és 2011 között. A két alapítvány 966millió forintot kapott, de összesen ténylegesen csak 68 millió forint ment közvetlenül a támogatottaknak” – mondta el a KEHI munkatársa.

Agresszív kampány, a pénzért

A hivatal ellenőrzése rámutatott, hogy az alapítványok tudatos és agresszív médiakampányt folytattak. „Erős sajtó-, majd internetes jelenlét jellemezte a szervezeteket. Erre van jogi lehetőség, ez ugyanis elszámolható a működési költségek között. A működési költségek közül a tényleges rezsiköltség elenyésző volt, de több mint 80százalék volt a hirdetések és a reklámok részesedése.

Ezek az alapítványok több száz internetes domain-nevet is fenntartanak, aminek az az egyetlen célja, hogy az összes kapcsolódó keresőszóval ezekre az alapítványokra találjanak rá az internetezők. Tény, hogy nagyon hatékony és professzionális kampányokat folytattak” – mondta Varga András.

„Lepapírozott” adóforintok

Az ellenőrzés arra kereste a választ, hogy milyen törvénysértő, pazarló és magáncélú kiadások voltak a kiadások között? „Ilyennek tekinthető végső soron az internetes reklám is, de itt professzionálisak voltak az alapítványok. A felhasználásnál azonban már nem. Találtunk magáncélú mobiltelefon-használatot, illetve elegáns lakóparkban bérelt többszobás lakásokat mint irodákat. Személygépkocsikat is vásároltak, ami önmagában nem lenne gond, de ezeket nem az alapítvány céljainak megvalósítására használták.” – osztotta meg a tapasztalatokat az osztályvezető.

„Az egyik alapítványnál ismerősöket támogattak a pénzből, és bár tökéletesen »lepapírozott« esetekről volt szó, de mégis feltételezhető, hogy nem ez volt a támogatói cél. A legnagyobb költési kört a túlárazott eszközbeszerzések és vizsgálatfinanszírozások jelentették. Mintegy 250 millió forint értékben finanszíroztak az alapítványok orvosi vizsgálatokat, a vizsgálatok végrehajtója jellemzően egy azonos tulajdonosi körhöz tartozó cég volt. Ezek az árak a piacinál jóval magasabbak voltak, és jó részének elvégzését nem is tudták igazolni. Az eszközbeszerzéseknél is ez volt a jellemző, a túlárazás” – mondta az előadó.

A KEHI megállapította, hogy céltól eltérően használtak fel 127,7millió forintot, és pazarlónak ítéltek 287millió forintnyi felhasználást. Összesen 231millió forint ment reklámra a 966 millió forintos bevételből, végül összesen 68 millió forintot kaptak meg ténylegesen a rászorultak. „Mindezek alapján a hivatal feljelentést tett költségvetési csalás bűncselekmény miatt, a további visszaélések megakadályozása érdekében az alapítványok számláinak zárolását kezdeményezte a KEHI. Az alapcélokhoz kapcsolódó kifizetéseket a hivatal természetesen engedélyezi” – olvasható a szakmai portálon közzétett jelentésben.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 27. 06:00, szombat | Belföld

Mentőautó ütközött Budapesten, többen megsérültek

Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este, a karambolban többen megsérültek.

2024. Április 27. 06:00, szombat | Belföld

Működő gyermekvédelem létrehozását követelte demonstráción Magyar Péter

Működő, a gyermekeket valóban védő gyermekvédelmi rendszer kialakítását követelte Magyar Péter, a volt igazságügyi miniszter volt férje a Belügyminisztérium épülete előtt megtartott demonstráción, pénteken Budapesten.

2024. Április 27. 06:00, szombat | Belföld

Ásványolaj szövetség: a középmezőnyben vannak a magyarországi üzemanyagárak a környező országok között

Európai uniós összehasonlításban a magyarországi benzinárak a 18., a dízelárak a 12. helyen állnak, a környező hat országgal összehasonlítva pedig továbbra is a középmezőnyben van Magyarország

2024. Április 27. 06:00, szombat | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: azért erősítjük a honvédséget, mert békét akarunk

Azért erősítjük a honvédséget, mert békét akarunk, van mit megvédenünk: van családunk, hazánk, otthonunk, nemzetünk