Hírek
2013. Április 11. 05:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Tranzakciós illeték: optimalizáljuk a költségeket
Több banknál is észlelték már a pénzügyi szokások megváltozását a tranzakciós illeték miatt. A lakossági ügyfelek kevesebb számlát tartanak fenn, és keresik az ingyenes tranzakciókat, a nagyobb vállalatok pedig képesek akár külföldre is költöztetni a bankolásukat - írja a Világgazdaság.
Már bő három hónappal a bevezetés után is tapasztalják egyes bankoknál, hogy a tranzakciós illeték bevezetése megváltoztatta az ügyfelek bankolási szokásait. Ez érthető, hiszen a hitelintézetek nagy része legalább részben áthárította a közterhet az ügyfelekre, ami meglehetősen komoly médiafigyelmet is kapott. A hitelintézetek szerint a lakossági ügyfelek azok, akiket kisebb mértékben érint az új közteher, de ők is igyekeznek spórolni. Az Axánál például azt tapasztalták, a korábbinál kevesebb bankszámlát tartanak fenn az ügyfelek, a Citinél ennek tudják be, hogy a bankkártyás vásárlások és az internetes tranzakciók száma növekedésnek indult. Hasonló jelenségeket érzékeltek az UniCreditnél is: a több banknál is számlát vezető ügyfelek mérlegelik, valóban szükség van-e az összes számlára, emellett nőtt az akciós jelleggel díjmentesen kínált tranzakciós lehetőségek, például a kártyás vásárlás vagy a csoportos beszedési megbízások használata.
A bankok beszámolói szerint a lakosságnál komolyabban érinti a vállalatok bankolási költségeit az illeték. Az Erste Banknál úgy látják, a nagyobb vállalkozásokra akár milliós nagyságrendű többletterhet is róhat az új közteher, a kisvállalatoknál havonta 10–20 ezer forinttal nőnek a költségek miatta. A vállalkozások pénzforgalmában ugyanakkor nem érzékeltek jelentősebb változásokat a banknál, aminek az lehet az oka, hogy a kisebb cégeknél a plusz költség nem olyan nagy, a nagyvállalatoknak pedig időre van szükségük ahhoz, hogy a pénzforgalmukat optimalizálják.
Az MKB szakértői szerint a legnagyobb vesztesei az illetéknek azok a vállalatok, amelyek rendszeresen kezdeményeznek 2,5–3 millió forint közötti átutalásokat, vagy rendszeresen 2 millió forint körüli összegű készpénzfelvételre kényszerülnek. Az ilyen cégek ugyanis szinte mindig a maximális összegű illetéket fizetik meg, 3 millió forint fölött ugyanis életbe lép a 6 ezer forintos illetékmaximum.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 24. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel és Kijev összefogott ellenük
2026. Március 24. 07:28, kedd | Belföld
Orbán Viktor szerint összejátszanak a titkosszolgálatok és a Tisza
Elfogadhatatlan és szégyenteljes, hogy a titkosszolgálatok kormánnyal szembeni akciói a Tisza Párt érdekében és a Tisza Párton keresztül történnek - mondta a miniszterelnök.
2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen
Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld
Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten
A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull

