Városlista
2025. november 6, csütörtök - Lénárd

Hírek

2025. Július 04. 10:37, péntek | Helyi

Meghosszabbították a másodfokú hőségriasztást – tartós kánikula várható

 Meghosszabbították a másodfokú hőségriasztást – tartós kánikula várható

Az Országos Tisztifőorvos a június 30-án (hétfő) 00 órától július 4-én (péntek) 24 óráig érvényben lévő országos másodfokú hőségriasztást július 7-én (hétfő) 24 óráig meghosszabbítja.

Ez idő alatt az ország teljes területén érvényben marad a hőségriasztás.

A tartósan magas hőmérséklet megterheli a szervezetet, különösen akkor, ha az éjszakai lehűlés sem hoz felfrissülést. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a hőhullámok idején emelkedik a mentőszolgálat riasztásainak a száma, különösen az ájulásos rosszullétek, keringési rendellenességek és kiszáradás miatt.

Ezért a lakosságot továbbra is fokozottan kérjük, hogy a következő napokban:

Lehetőség szerint hűvös, árnyékos környezetben tartózkodjanak, a fizikai megterhelést korlátozzák a kora reggeli és esti órákra.

Pótolják az elveszített folyadékot és ásványi anyagokat.

Az idősebb vagy krónikus beteg családtagokat rendszeresen látogassák meg, és ellenőrizzék, hogy elegendő folyadékot fogyasztanak-e.
Akik klímaberendezést használnak, ügyeljenek arra, hogy ne legyen túl nagy hőmérséklet-különbség a kinti és benti levegő között (az ajánlott különbség legfeljebb 6-8°C, ne állítsák 25°C-nál hűvösebbre).

Strandoláskor védjék bőrüket az erős UV sugárzástól legalább 30 faktoros napvédő krémmel, amelyet naponta többször is használjanak. Felhevült testtel ne ugorjanak be a vízbe.

A nagy meleg hatással van az alvásminőségre is. Ha éjszaka sem tudjuk kipihenni magunkat, másnap nő a fáradtságból fakadó hibák esélye a munkahelyen, otthon és közlekedés során. Ezért fontos, hogy a munkáltatók és intézményvezetők is fokozott figyelmet fordítsanak a hőhullám idején dolgozók védelmére, például ivóvíz biztosításával, pihenőidőkkel, vagy rugalmasabb munkarenddel.

Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a meleg napokon a kültéri levegőminőség is romolhat: a magas ózonkoncentráció légúti tüneteket okozhat. Lehetőleg kora reggel vagy este szellőztessünk.

Idén már csaknem hatezer szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat, ezeknél harminchatan megsérültek, 55 millió négyzetméternyi terület leégett. Naponta százával keletkeznek tüzek, amelyek nemcsak a természetes, hanem az épített környezetet és a mezőgazdaságot is veszélyeztetik. Továbbra is tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban. A nagy hőségben senki ne gyújtson tüzet a szabadban. Saját kertben lehet bográcsozni, grillezni, de a tüzet egy percre sem szabad felügyelet nélkül hagyni.

A melegben csökkenhet a kémények huzathatása, amely miatt a nyílt égésterű vízmelegítők környezetében szén-monoxid keletkezhet. Idén nyáron már 129 helyre hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt.

Kérjük, hogy továbbra is figyeljünk magunkra és egymásra, és ne feledjük: a hőség nem csupán kellemetlenség, hanem egészségügyi kockázat, amely tudatos magatartással csökkenthető!

További részletes és naprakész információk, illetve figyelmeztetések elérhetők a katasztrófavédelem hivatalos honlapján és a VÉSZ applikáción keresztül.

Címkék: hőség

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 06. 08:00, csütörtök | Helyi

Szeretne Ön is padlásfödém hőszigetelést teljesen ingyenesen?

Hívja mielőbb az ELI-ÉPÍTŐ Építőipari Szolgáltató Kft-t az alábbi elérhetőségen, akik tájékoztatják a részletekről: +36-30/792-8035

2025. November 03. 00:00, hétfő | Helyi

A BestByte Dombóvár legújabb ajánlatai

Best ajánlatok november 3-17-ig! Csapj le a legújabb ajánlatokra!

2025. November 01. 09:00, szombat | Helyi

A maximumot hozta ki magából a Dombóvári Karatesuli 10 fős csapata

Az SKDUN szervezet 2025. október 24-26. között szervezte meg legnagyobb éves versenyét, amelyen 30 ország közel 1300 indulója mérte össze tudását, ahol jelen volt a Dombóvári Karatesuli 10 fős csapata is!

2025. Október 31. 08:00, péntek | Helyi

Előzzük meg a Halottak napi tüzeket

Az elkövetkező napokban várhatóan sokan kilátogatnak a temetőkbe, többen otthon is mécseseket, gyertyákat gyújtanak. Ahhoz, hogy méltó módon emlékezhessünk meg, fontos mindent megtenni a tüzek megelőzéséért.